Skiareál Ještěd je příkladem toho, že provoz lyžařského střediska a jeho dlouhodobý rozvoj lze dělat trvale udržitelně a s maximálním respektem k ochraně životního prostředí.

VÝZVA

Memorandum "JEŠTĚDÉLE"

Společnost TMR Ještěd, provozovatel Skiareálu Ještěd, vyzývá město Liberec a ekologická sdružení ke stvrzení společného veřejného závazku na podporu ochrany životního prostředí. Vnímáme požadavek udržitelnosti krajiny, ke kterému se hlásíme. Z tohoto důvodu vyzýváme k uzavření Memoranda JEŠTĚDÉLE, které bude obsahovat jasně deklarované závazky. Věříme, že společně můžeme přírodu chránit efektivněji.


PROČ?

Skiareál Ještěd reflektuje na klimatický alarmismus projektem na ochranu životního prostředí pod názvem JEŠTĚDÉLE, jehož cílem je výzva k ekologickému chování zejména firem a také pozitivním příkladem představit cestu, jak zachovat přírodu "JEŠTĚDÉLE" pro další generace. 


CO?

Novinkou na poli lyžařských areálů je vlastní projekt na ochranu životního prostředí, který reaguje na celosvětovou situaci. Skiareál Ještěd se zapojil do aktivistické vlny za změnu chování k naší Zemi. V rámci vlastních opatření tak chce jít cestou udržitelného rozvoje a maximální možné ochrany přírody. Projekt JEŠTĚDÉLE s logem nekonečna má jediný cíl, a to zachovat pro lidstvo zdravé a bezpečné prostředí k žití. „Jsme ve fázi, kdy každý by měl začít u sebe s ohledem na svoje možnosti. To, že doma třídíme odpad, je už téměř samozřejmost, ale společenská odpovědnost padá hlavně na velké firmy a instituce, které by měly být hybateli změn a jít příkladem ekologického chování. Proto jsme iniciovali projekt JEŠTĚDÉLE jako výzvu všem firmám, aby se připojily a svým ohleduplným chováním k přírodě pomohly zastavit proces negativních klimatických změn,“ upřesňuje záměr Jakub Hanuš, ředitel Skiareálu Ještěd.


JAK?

 • pořádání akcí na ochranu životního prostředí (Zelený Ještěd)
 • sdílení know-how v rámci skupiny TMR - využití fungujících a osvědčených postupů správy střediska
 • ekologické třídění odpadu a pravidelný úklid areálu
 • sdílení automobilů – efektivní využívání firemních vozů pro služební účely mezi zaměstnanci
 • využívání hromadné dopravy zaměstnanci – cestování vlakem během služební cest do zahraničí
 • monitoring všech energií v areálu a minimalizace jejich spotřeby (lanovka Skalka jezdí během letního provozu pouze v půlhodinových intervalech)
 • nesekáme trávu v době sucha, přistupujeme k loukám na sjezdovkách šetrně
 • netiskneme a neposíláme faktury - preferujeme elektronickou korespondenci
 • naučné stezky – podpora regionálních výrobců, kteří se chovají ekologicky
 • plánovaný skidepot – možnost uložení lyžařského vybavení ve střediku, podpora využívání MHD (z tramvaje rovnou na lyže)
 • vracíme stromy do přírody - zavazujeme se městu Liberec a veřejnosti při rozvoji areálu zalesnit 20 ha jako ekvivalent za nově vzniklé sjezdovky

KDO?

Iniciátorem výzvy a hybatelem projektu JEŠTĚDÉLE je společnost TMR Ještěd a.s., provozovatel Skiareálu Ještěd ve vlastnictví Statutárního města Liberec. Posláním a záměrem společnosti je modernizace celého areálu v souladu s udržitelným rozvojem a ochranou životního prostředí. K projektu se vedle společností Mlýn Perner, LIF Group (Pivovar Svijany), Radio Contact FM 101,4, Libereceká drbna a města Liberec přidala i silná česká značka sportovního oblečení HannahTěmto prvním partnerům velmi děkujeme.


KDY?

25.9.2020 - ZELENÝ JEŠTĚD

K tomu, abychom mohli nabídnout krásný zážitek v přírodě, je třeba lesy udržovat v pořádku. Proto zveme 25.9.2020 všechny, kterým není stav Ještědu lhostejný, aby přišli na pomoc v rámci akce ZELENÝ JEŠTĚD s úklidem areálu od odpadků. Cílem akce je zapojit občany města do čištění ještědských sjezdovek před zimní sezónou a sběru odpadků, které se zde za celou dobu letní sezóny nahromadily. Dobrovolníci z řad veřejnosti, ale i třeba celé školní třídy se mohou přihlašovat na emailové adrese info@skijested.cz. Pro všechny účastníky budou připraveny rukavice, pytle na odpad a hlavní odměnou bude voucher na celodenní skipas a oběd.


JEŠTĚD - HORY ZA ROHEM


Skiareál Ještěd - to pravé místo pro aktivní trávení volného času, vhodné pro individuální sportovce i rodiny s dětmi. Přijeďte k nám tramvají z centra Liberce nebo autem z Prahy za pouhou hodinku.


← zpět na domovskou stránku

25.9.2020 - ZELENÝ JEŠTĚD - Přijďte pomoci s úklidem naší přírody, odměníme vás skipasem.

Více info