ORLEN obnovuje lesy na Ještědu

Skiareál Ještěd je příkladem toho, že provoz lyžařského střediska a jeho dlouhodobý rozvoj lze dělat s maximálním respektem k ochraně životního prostředí.


 

 

Skiareál Ještěd vysadí 20 hektarů nového lesa!

Dvacet hektarů nového lesa vrátíme zpátky do přírody jako náhradu za vybudování sjezdovky Nová Skalka v roce 2020. Zavazuje nás k tomu MemorandumJEŠTĚDÉLE, které společnost TMR Ještěd uzavřela před modernizací lyžařského střediska společně se Statutárním městem Liberec a Městskými lesy Liberec. Letošní část zalesňování proběhne ve dnech 23. a 24. září, kdy ve spolupráci se společností ORLEN a veřejností vysadíme přes dva tisíce nových stromů.
 

 


Jak se k nám dostanete? 

Autem - parkovaní zajištěno na parkovišti P3 u skokanských můstků, ke kterým vás dovede značení podél hlavní komunice směrem od města Liberec.
Městskou hromadnou dopravou - tramvají č. 3 dojedete až na konečnou zastávku Horní Hanychov, odkud budete dle rozmístěné navigace pokračovat směrem do areálu až ke skokanským můstkům.

Jak to bude probíhat?

Registrace - zavolejte nám na telefonní číslo +420 737 222 499 nebo nám napište na email info@skijested.czmy si vás poznamenáme a daný den budete mít vše připravené!
Časový harmonogram 
9.30 - 10.00      registrace 
10.00                 zahájení a instruktáž
10.00 - 15.30     výsadba stromků
15.30                  certifikace účastníků
15.30                  komentovaná prohlídka skokanského areálu (pro zájemce)
16.30                  ukončení akce
Před zahájením samotné výsadby proběhne odborná instruktáž od pracovníků Městských lesů Liberec. Ochranné pomůcky a pracovní nářadí budou pro všechny účastníky k dispozici na místě.

 

Doprovodný program

Občerstvení - bude pro vás zajištěno
„Staňte se na chvíli skokanem z Ještědských můstků “ - pro zájemce jsme si připravili speciální komentovanou prohlídku skokanského areálu.

 

Odměna pro účastníky

 Lyžujete rádi? Tak to se vám bude líbit naše odměna. Pro všechny účastníky máme připravenou odměnu v podobě jednodenního skipasu ve Skiareálu Ještěd pro zimní sezónu 2023/24.
 

Vysaď si svůj strom na Ještědu!

Každý strom má svůj význam a význačné místo v přírodě, proto vám dáváme možnost stát se jeho součástí. V rámci našeho programu si mohou dobrovolníci vysadit svůj vlastní strom na Ještědu. Za to vám bude udělen certifikát o vlastnictví stromu. S vaší pomocí a důvěrou můžeme pokračovat v našem úsilí o udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí pro budoucí generace.

Kde výsadba proběhne?

Letošní etapa plánovaného zalesňování se uskuteční na nevyužitých plochách stávajících či starých sjezdovek v části areálu Pod lany. Ve spolupráci se společností ORLEN a dobrovolníky z řad veřejnosti plánujeme vysadit celkem 2 260 sazenic jedle, buku, javoru a smrku.
Projekt zalesňování bude pokračovat i v následujících letech, kdy dojde k další výsadbě nových lesů na Liberecku.

 

 

 

Projekt výstavby nové sjezdovky jsme na základě připomínek odborníků upravili tak, aby minimalizoval negativní dopady na přírodu:

  • zmenšili jsme zábor sjezdovky Nová Skalka
  • snížili jsme intenzitu nového osvětlení pro večerní lyžování
  • vybudovali jsme nové svodnice odvádějící vodu do vsakovacích jam
  • vytvořili jsme biotopy pro plazy a řadu tůní pro obojživelníky
  • zachovali jsme vzácné prameniště v dolní části sjezdovky Slalomák
  • společně s vámi vysadíme 20 hektarů nových lesů

Staňte se součástí něčeho většího společně se Skiareálem Ještěd a společností ORLEN.