Turistické trasy

Inspirujte se našimi tipy na výlet a zajímavými místy. Užijte si krásnou krajinu, historické budovy nebo výhledy z ještědského hřebene.


Trasa č. 4 - "Hřebenovkou k vysílači"

Od horní stanice lanovky Skalka se dostanete pohodovou procházkou k vysílači na Ještědu. Cesta je v mapy.cz značena jako "Hřebenová cesta" nebo v naší mapě jako trasa č. 4. a trvá cca 30 minut vycházkovou rychlostí, převýšení je pouze 100 metrů. 

Trasa č. 1 - "U Šámalů"

Tato oblíbená trasa je dlouhá 8,5 km a standardně trvá přibližně 3 hodiny. Příjemná procházka vede ještědským hřebenem a zpevněnými lesními cestami. Zavede vás přes turistickou Chatu Pláně kolem Nového pralesu až k samotné chatě U Šámalů, kde se můžete občerstvit při krásném pohledu na jih Ještědu a krajinu Ralska. Cestou zpět kolem studánky Nad Hlubokou dojdete k přírodní památce Panský lom, odkud vás čeká závěrečný úsek zpět k dolní stanici lanovky Skalka.

Celá trasa je k nahlédnutí na tomto odkaze (mapy.cz), případně ke stažení zde (GPX)

TIP: Vyzkoušejte tuto trasu na terénních koloběžkách Kickbike FAT-MAX.

 


Trasa č. 2 - "Ještěd a Vířivé kameny"

Tato doporučená trasa je dlouhá 6,6 km a standardně trvá necelých 2,5 hodiny. Během hezké procházky poznáte samotnou ikonu Libereckého kraje - vysílač na Ještědu, odkud si vychutnáte ty nejhezčí výhledy do okolní krajiny. Trasa vás dále dovede k Vířivým kamenům - největším skalním útvarům na severní straně Ještědu a přes naučnou stezku "Padáky" zavítáte do skokanského areálu, kde se v roce 2009 konalo Mistrovství světa. Odtud kolem dolní stanice kabinové lanovky na Ještěd projdete Beranovou cestou zpět k P1 centrálnímu parkovišti a dolní Skalce.

Celá trasa je k nahládnutí na tomto odkaze (mapy.cz), případně ke stažení (GPX)


Trasa č. 3 - "Ke skokanským můstkům"

Máte rádi adrenalin? Chcete si podívat na něco co není hned tak ze silnice vidět? Pak máme pro vás ten správný tip. Nasedněte na lanovku Nová Skalka a pak pohodlně nenáročnou procházkou můžete dojít k našim skokanským můstkům odkud je to sice do kopce, ale už jen kousek k ještědské dominantě vysílače.

Skokanské můstky s kritickými body 115 m a 88 m (K115, K88) byly pod Ještědem vybudovány v letech 1966 - 1967.

Před pořádáním Mistrovství světa v severském lyžování v roce 2009, jehož součástí byly závody ve skocích na lyžích právě na ještědských můstcích, byl celý areál zrekonstruován.


Díky vhodným teplotám pokračujeme se zasněžováním sjezdovky Bucharka i během dne. Děkujeme za pochopení.

Více informací