slide1

30.11.2017  denik.cz

Liberecké zastupitelstvo rozhodlo ve čtvrtek o osudu sportovního areálu Ještěd. Získala jej slovenská společnost TMR. Pro hlasovalo 27 zastupitelů, proti 3.

Skiareál na Ještědu pronajme Liberec firmě Tatry Mountain Resorts (TMR), jež patří slovenskému miliardáři Igoru Rattajovi. Návrh nepodpořili jen zastupitelé Změny pro Liberec a jedna komunistická zastupitelka.

Skupina TMR vlastní největší slovenský akvapark, hotely, má i podíl v provozovateli největšího českého skiareálu ve Špindlerově Mlýně. Roční obrat TMR je asi 2,6 miliardy korun a v zimě má přes 2000 zaměstnanců.

Rattaj přislíbil, že firma převezme Ještěd od letošní sezony. Nastanou však podle všeho jen malé změny v provozu. Město ročně za pronájem a pacht lyžařského areálu získá 5,2 milionu.

Slovenská společnost chtěla areál na 25 let, což však zastupitelstvu přišlo jako dlouhá doba. TMR nakonec na zkrácení doby na deset let přistoupila pod podmínkou, že bude moci po vypršení smlouvy uplatnit opci na dalších deset let.

Rattaj se o vstup na Ještěd snažil rok. Město v minulosti spolupracovalo s firmou Snowhill, která sice areál zmodernizovala, pak ale z kopce utekla a zůstaly po ní dluhy. Město ještě kvůli Ještědu zadalo hydrologickou studii, která má ukázat, zda se najde na kopci dostatek vody pro to, aby se pro zasněžování nemusela používat pitná voda. Zaplatí za ni přes půl milionu korun. Rattaj to považuje za zbytečné.

Voda je na Ještědu dlouhodobý problém, při plánovaném rozvoji ji bude potřeba k zasněžování mnohem více než dosud. Rattaj se přitom netají ani tím, že by rád do vlastnictví nebo dlouhodobého pronájmu získal kabinovou lanovku na Ještěd. Ta patří Českým drahám a ty jednání o prodeji odmítají.

Před časem ve firemním časopise Železničář dokonce uvedly, kolik jim vydělává: zhruba 7 milionů korun ročně. „České dráhy prodej lanové dráhy na Ještěd odmítají, žádná jednání se neuskutečnila,“ řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Letos počty cestujících na lanovce mírně klesly, za prvních devět měsíců přepravila 253 tisíc osob."


Město Liberec Volvo Blue Style

severni-cechy-infokudy-z-nudyliberec-me-bavi

Partneři areálu Ještěd


HANNAHAtomic SalomonCoca-Cola SitourIMPULS Ráááádio
Centrum Babylon Liberec iqlandia DinoPark 2426i Intersport-2008-Logo 4c
Sport Park Liberec Hotel ARENA Turistická chata - PLÁNĚ pod Ještědem Turistické služby a ubytování pro region Jizerské hory.
 SK JEŠTĚD - alpské disciplíny Lyžařská škola Ještěd Ještěd Sport Sport KIDS SPORT CLUB TIGERS LIBEREC   

contact
contact