slide1

1.12.2017 Mladá fronta DNES

Sportovní areál Ještěd změní provozovatele. Liberečtí zastupitelé schválili pronájem slovenské společnosti Tatry Mountain Resorts (TMR), kterou vlastní miliardář Igor Rattaj. Ještěd bude mít v pronájmu deset let s opcí na dalších deset.

Liberec si od spolupráce slibuje rozvoj areálu, na který sám nemá prostředky. Už teď je městská společnost, která ho provozuje, před finančním kolapsem.
TMR do kopce naopak hodlá výhledově investovat přes 600 milionů korun. „Spolupráce s TMR znamená pro městskou kasu ekonomický přínos v celkové výši 5,2 milionu ročně. Doteď jsme museli Ještěd dotovat z našeho rozpočtu 12 až 15 miliony ročně kvůli opakovaným ztrátám.

V těch pěti milionech se skrývá jeden milion ročního nájmu a dále skipasy pro naše sportovní oddíly v hodnotě 1,4 milionu a volné hodiny pro jejich tréninky a závody v hodnotě 2,8 milionu korun,“ uvedl primátor Tibor Batthyány.

Podle něj je rovněž důležité, že se společnost TMR zavázala převzít dluh ve výši 15 milionů, který má městská firma Sportovní areál Ještěd. „Navíc nejpozději od října 2022 se nájemné zvýší z jednoho na tři miliony korun. V závislosti na tom, kdy se podaří změna územního plánu, která umožní rozšíření sjezdovek a stavbu další lanovky,“ dodal Batthyány.

Středoevropský obr

Společnost TMR provozuje přes 122 kilometrů sjezdovek v Čechách i na Slovensku. Ve Vysokých Tatrách vlastní skiareály Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské Pleso. Patří jí lyžařské středisko Jasná v Nízkých Tatrách, což je největší skiareál na Slovensku. Firma rovněž podniká v polských Beskydech, v roce 2014 tam zakoupila 97 procent akcií střediska Szczyrk. Významné zdroje příjmů má z akvaparku Tatralandia u Liptovského Mikuláše a největšího zábavního centra v Polsku Śląskie Wesołe Miasteczko u Chorzówa.
Do českých hor pronikl Igor Rattaj v roce 2012 přes společnost Melida, která provozuje lyžařský areál ve Špindlerově Mlýně. O rok později Rattajova společnost Galaxo koupila firmu Snowhill, pod niž spadalo šest českých areálů. Kromě sjezdovek v Krkonoších to byla střediska na Šumavě a v Krušných Horách. Už na podzim roku 2014 se Rattaj Snowhillu zbavil, prý se mu Herlíkovice a dalších pět skiareálů nehodily do plánů. Za loňskou zimu vykázal TMR čistý zisk ve výši 11,04 milionu eur (asi 280 milionů korun).


Město Liberec Volvo Blue Style

severni-cechy-infokudy-z-nudyliberec-me-bavi

Partneři areálu Ještěd


HANNAHAtomic SalomonCoca-Cola SitourIMPULS Ráááádio
Centrum Babylon Liberec iqlandia DinoPark 2426i Intersport-2008-Logo 4c
Sport Park Liberec Hotel ARENA Turistická chata - PLÁNĚ pod Ještědem Turistické služby a ubytování pro region Jizerské hory.
 SK JEŠTĚD - alpské disciplíny Lyžařská škola Ještěd Ještěd Sport Sport KIDS SPORT CLUB TIGERS LIBEREC   

contact
contact