VĚDĚLI JSTE, ŽE?

Odpovědi na často kladené otázky a zajímavosti ze Skiareálu Ještěd

Proč neprobíhá zasněžování sjezdovek najednou v celém areálu?

Věděli jste, že se umělé zasněžování sjezdovek řídí přísnými pravidly? Ty nejdůležitější z nich se týkají stavu vody určené k zasněžování. Každý rok s příchodem zimy začíná Skiareál Ještěd postupně zasněžovat všechny své sjezdovky. Letos je ale kvůli celkově velmi suchému roku příprava zimy komplikovanější a také pomalejší než obvykle. Vody bylo opravdu málo, na zasněžování jsme mohli čerpat jen velmi omezené množství oproti předchozím sezónám. Příprava sjezdovek se každou zimu řídí prioritami našich návštěvníků. Nejvíce z nich využívá modré a červené sjezdovky, a proto jsou tyto sjezdovky připraveny pro provoz vždy dříve než např. sjezdovka Slalomák a další speciality Skiareálu.

Proč nejsou zprovozněné sjezdovky, když na nich leží sníh?

Příprava sjezdovky na každodenní provoz nespočívá pouze v zasněžování, důležitou roli hraje i úprava sjezdovek rolbami. Aby sjezdovka vydržela každodenní průjezd několika set lyžařů, je potřeba sníh na sjezdovce upravit rolbami. Musíme zmínit, že sněžná rolba váží víc než deset tun a při vjezdu rolby na sjezdovku se vrstva čerstvého sněhu pod tíhou rolby velmi zmáčkne. Pokud by rolba vyjela na sjezdovku pokrytou nedostatečnou vrstvou sněhu, došlo by k vytahání hlíny a kamení z podloží a tzv. „plující kamení“ by pak zůstalo ve sněhu po celou zimní sezónu. Jakmile na sjezdovce leží dostatečné množství sněhu, rolby sjezdovku upraví a vytvoří na ní souvislý sněhový podklad.

Proč se sjezdovky rolbují večer a ráno jenom někdy?

Příprava sjezdovky na další den provozu probíhá i po urolbování. Důležitou roli hraje mráz, který několik hodin působí na strukturu (tzv. manšestr) vytvořenou finišerem rolby. Proto rolby vyjíždí k úpravě sjezdovek každodenně hned po skončení provozu v 15:30. Pokud po urolbování přes noc napadne do 10 cm sněhu, rolby ráno nevyjíždí, protože by pásy poničily už hotový a zamrzlý manšestr a sjezdovka by se následně pohybem lyžařů velmi rychle znehodnotila. Pokud ovšem napadne více než 10 cm čerstvého sněhu za noc, rolby vyjíždí i ráno, aby čerstvou vrstvu sněhu „přejely“ a uhladily ho do celistvé struktury. Lyžování na uhlazeném povrchu je pak pro lyžaře komfortnější a bezpečnější.

Proč nechceme, aby se lidé pohybovali po uzavřených sjezdovkách?

Sjezdovky ve Skiareálu Ještěd jsou pro veřejnost otevřeny do 16:00, poté vyráží na svahy rolby ke každodenní úpravě sjezdovek. Samotná úprava sjezdovek trvá několik hodin, stejně tak jako následný proces tuhnutí upravené sněhové struktury. Jízda na upravené uzavřené sjezdovce značně znehodnocuje náročnou práci rolbařů a vaše stopy mohou přivést do problémů lyžaře, kteří při jízdě na ranním manšestru očekávají stoprocentně připravený kvalitní povrch. Vedle ohleduplnosti k raním lyžařům a respektu k práci rolbařů je tu ale ještě důležitější důvod, a tím je vaše bezpečnost. Rolby při pohybu na zasněžených svazích velmi často používají k uchycení ocelová lana, která mají délku až 1.000 metrů a tah až 4,5 tuny. Díky těmto lanům jsou rolby schopné upravovat i velmi náročný terén. Záchytná lana roleb natažená napříč sjezdovkou jsou tenká a na hranách se zařezávají do sněhu, proto nemusí být na první pohled vidět. Pro lyžaře jedoucího po uzavřené sjezdovce tak znamenají smrtelné nebezpečí.  

Jak komplikuje vítr chod sedačkových lanovek?

 Lanovka je vybavena větroměrem v horní části trasy. Přípustná rychlost větru je 15 m/s (54 km/h) – do této rychlosti větru je možné provozovat LD plnou rychlostí. Kritická rychlost větru je 20 m/s ( 72 km/h), při této rychlosti větru je nutno okamžitě chod LD zastavit. Velký zřetel je ale nutné brát na směr větru a rovněž na stromy podél trasy LD, které, pokud jsou zatíženy námrazou nebo vrstvou sněhu, se mohou již při nižších rychlostech větru vyvrátit a spadnout na trasu lanové dráhy. 

Proč jet lyžovat na Ještěd, když se v údolí drží mraky?

Zatímco v Liberci nebo širším okolí se v údolí může držet mlha či nízká oblačnost, ve výšce tisíc metrů nad mořem svítí slunce a září modrá obloha. Užijete si tak parádní lyžování, navíc s obdivuhodnou podívanou. Tento jev je způsobený teplotní inverzí, kdy v nížinách zůstává studený vzduch, který drží masa teplého vzduchu nad ním. V zimě lze právě z Ještědu pozorovat výrazné inverze. Zvláštním jevem jsou tzv. mrakopády, kdy se oblaky přelévají po okolních kopcích. Nenechte se odradit zdánlivě nepříznivým počasím a přijeďte si zalyžovat s dechberoucím výhledem!


JEŠTĚD - HORY ZA ROHEM


Skiareál Ještěd - to pravé místo pro aktivní trávení volného času, vhodné pro individuální sportovce i rodiny s dětmi. Přijeďte k nám tramvají z centra Liberce nebo autem z Prahy za pouhou hodinku.


← zpět na domovskou stránku

Provoz lyžařského areálu, včetně přepravy pěších turistů lanovkou Skalka je do odvolání přerušen z důvodu vládních nařízení. P1 Centrální parkoviště denně v provozu. Využijte výdejové okénko v bistru F10 (sobota, neděle), kde rovněž zakoupíte boby nebo kluzáky po předchozí online rezervaci. Přírodní sáňkařská dráha není technicky upravována a pohyb na ní je na vlastní nebezpečí. Děkujeme za pochopení a dodržování bezpečnostních opatření.

Více info