Skiareál Ještěd je příkladem toho, že provoz lyžařského střediska a jeho dlouhodobý rozvoj lze dělat trvale udržitelně a s maximálním respektem k ochraně životního prostředí.

Memorandum "JEŠTĚDÉLE"

Společný závazek k dlouhodobé spolupráci a ochraně životního prostředí

Společnost TMR Ještěd, provozovatel Skiareálu Ještěd, uzavřel společně se Statutárním městem Liberec a Městskými lesy Liberec memorandum "JEŠTĚDÉLE". Jsme velmi rádi, že tímto aktem byly položeny základy dlouhodobé spolupráce při rozvoji Skiareálu Ještěd. Jedná se o důležitý dokument, který s respektem k přírodě definuje společné závazky pro ochranu životního prostředí. Věříme, že společně můžeme přírodu chránit "JEŠTĚDÉLE" pro další generace.

Obsah memoranda:

 • TMR Ještěd do 31.12.2023 osadí na svoje náklady 20 ha nového lesa na území města Liberec, z toho 10 ha na nezalesněných pozemcích a 10 ha jako dosadbu stávajících lesních ploch zničených z důvodu kůrovcové kalamity nebo jako výsadbu v prostorách Sportovního areálu Vesec nebo výsadbu nových alejí, to vše samozřejmě v součinnosti spolupracujících subjektů a ekologických aktivit. Pozemky vhodné k zalesnění společně určí Statutární město Liberec a Městské lesy Liberec.
 • TMR Ještěd navrhuje využít část nájemného ve výši 1.000.000 Kč, které každoročně platí městu Liberec, na ekologická opatření realizovaná statutárním městem na základě doporučení Rady pro klima.
 • TMR Ještěd věnuje každému lyžaři sezónkáři, který šetrně zachází s vodou a elektrickou energií, a prokáže se meziročním poklesem spotřeby elektřiny nebo vody, případně systémem na zadržování vody, dárek v podobě 3 celodenních skipasů.
 • TMR Ještěd se zavazuje pořádat každoročně akci Zelený Ještěd, kde se společně s občany uklízí svahy Ještědu od odpadků.
 • TMR Ještěd deklaruje svoji podporu aktivit města Liberec a Městských lesů Liberec pod názvem Revitalizace lesů na Ještědu z dotačního programu, který umožní dosadit 90 ha pozemků stromy.
 • TMR Ještěd deklaruje, že v rámci dokumentace se Statutárním městem Liberec a dceřinou společností SML, společností Sportovní areál Ještěd, týkající se záměrů modernizace skiareálu Ještěd, bude tyto plánované investice v rozsahu v budoucnu udělených povolení realizovat, nicméně se zavazuje tento rozvoj omezit na stávající areál.

?Sledujte živý přenos tiskového brífingu a podpisu memoranda mezi provozovatelem lyžařského areálu na Ještědu - společností TMR Ještěd, městem Liberec a organizací Městské lesy Liberec na podporu ochrany životního prostředí na Ještědu.

Zveřejnil(a) Liberec.cz dne Pátek 25. září 2020

PROČ?

Skiareál Ještěd reflektuje na klimatický alarmismus projektem na ochranu životního prostředí pod názvem JEŠTĚDÉLE, jehož cílem je výzva k ekologickému chování zejména firem a také pozitivním příkladem představit cestu, jak zachovat přírodu "JEŠTĚDÉLE" pro další generace. 


CO?

Novinkou na poli lyžařských areálů je vlastní projekt na ochranu životního prostředí, který reaguje na celosvětovou situaci. Skiareál Ještěd se zapojil do aktivistické vlny za změnu chování k naší Zemi. V rámci vlastních opatření tak chce jít cestou udržitelného rozvoje a maximální možné ochrany přírody. Projekt JEŠTĚDÉLE s logem nekonečna má jediný cíl, a to zachovat pro lidstvo zdravé a bezpečné prostředí k žití. „Jsme ve fázi, kdy každý by měl začít u sebe s ohledem na svoje možnosti. To, že doma třídíme odpad, je už téměř samozřejmost, ale společenská odpovědnost padá hlavně na velké firmy a instituce, které by měly být hybateli změn a jít příkladem ekologického chování. Proto jsme iniciovali projekt JEŠTĚDÉLE jako výzvu všem firmám, aby se připojily a svým ohleduplným chováním k přírodě pomohly zastavit proces negativních klimatických změn,“ upřesňuje záměr Jakub Hanuš, ředitel Skiareálu Ještěd.


JAK?

 • pořádání akcí na ochranu životního prostředí (Zelený Ještěd)
 • sdílení know-how v rámci skupiny TMR - využití fungujících a osvědčených postupů správy střediska
 • ekologické třídění odpadu a pravidelný úklid areálu
 • sdílení automobilů – efektivní využívání firemních vozů pro služební účely mezi zaměstnanci
 • využívání hromadné dopravy zaměstnanci – cestování vlakem během služební cest do zahraničí
 • monitoring všech energií v areálu a minimalizace jejich spotřeby (lanovka Skalka jezdí během letního provozu pouze v půlhodinových intervalech)
 • nesekáme trávu v době sucha, přistupujeme k loukám na sjezdovkách šetrně
 • netiskneme a neposíláme faktury - preferujeme elektronickou korespondenci
 • naučné stezky – podpora regionálních výrobců, kteří se chovají ekologicky
 • plánovaný skidepot – možnost uložení lyžařského vybavení ve střediku, podpora využívání MHD (z tramvaje rovnou na lyže)
 • vracíme stromy do přírody - zavazujeme se městu Liberec a veřejnosti při rozvoji areálu zalesnit 20 ha jako ekvivalent za nově vzniklé sjezdovky

JEŠTĚD - HORY ZA ROHEM


Skiareál Ještěd - to pravé místo pro aktivní trávení volného času, vhodné pro individuální sportovce i rodiny s dětmi. Přijeďte k nám tramvají z centra Liberce nebo autem z Prahy za pouhou hodinku.


← zpět na domovskou stránku

Do odvolání je uzavřena ZELENÁ TRASA pro terénní koloběžky. Děkujeme za pochopení.

Více info