Pohyb po uzavřených sjezdovkách


V čase 16:30 - 18:00 nevstupujte na sjezdovku Nová Skalka (č.5) - sjezdovka se rolbuje před večerním lyžováním (18:00 - 21:00).

Po 22. hodině je vstup na sjezdovky přísně zakázán!


Upozornění pro návštěvníky

Mimo provozní dobu sjezdovek jsou sjezdovky pro veřejnost uzavřené. Pohybem po uzavřených svazích se vystavujete smrtelnému nebezpečí!


Jak se rolby pohybují po uzavřených svazích

Každý den v zimní sezóně vyjíždí v lyžařských střediscích na svahy rolby, aby upravily sjezdovky na další den. Ve většině případů rolby vyjíždějí v  16:30 a úprava sjezdovek jim trvá dlouho do noci. Pokud se tedy chystáte na večerní výšlap na skialpech, je téměř jisté, že rolby na sjezdovkách uvidíte.

Samotná rolba váží kolem 12 tun a při práci na sjezdovkách se často zajišťuje lanem, které je pomocí háku připevněno ke kotevnímu bodu.  Lano může dosahovat délky až 1 500 m a v noci je navíc téměř neviditelné. Pokud rolba zavěšená na laně sjede během práce pod horizont, lano se může také zaříznout do sněhu a schovat se. V každém případě na vás číhá smrtelné nebezpečí, v případě náhlého napnutí lana můžete doslova ztratit hlavu.

Z toho důvodu je zakázáno používat sjezdovky pro výstup i sjezd a sjezdovky jsou po ukončení provozu uzavřeny. Pokud jste v situaci, kdy se pohybu po sjezdovce vyhnout nelze, věnujte prosím zvýšenou pozornost situaci na sjezdovce. Před vstupem na sjezdovku se důkladně rozhlédněte a nezapomeňte si pořádně posvítit baterkou nebo čelovkou. Zkontrolujte, že se ve vašem okolí nenachází lano rolby, a že není ani schované ve sněhu. Pokud lano spatříte, v žádném případě se k němu nepřibližujte! Počkejte, dokud kolem vás odspodu neprojede rolba, která na laně pracuje. Pokud si nejste jisti, raději opět počkejte, až rolba projede. Nikdy se ale nespoléhejte jen na ně a překontrolujte si aktuální situaci i vašimi smysly - jde o vaše zdraví a o váš život.

Letní provoz lanovky ORLEN line Skalka pokračuje o víkendu 27. - 28. 4. 2024. Sledujte aktuální informace zde na webu, těšíme se na vás.

Více info