Tipy na cyklovýlety


Nahoru vás vyvezeme lanovkou Skalka a dolů si můžete užít pohodový sjezd po zpevněných lesních cestách. S platnou jízdenkou svezeme vaše kolo zdarma.

Cyklovýlet zvládnete i s dětmi a můžete se v jednom dni svézt třeba třikrát, podle toho jaké trasy zvolíte a jak moc se budete po cestě kochat nádhernými výhledy. Na infocentru vám rádi poradíme.

TIP! Využijte BIKE sezónku!


Trasa č.1 - "U Šámalů"

Tato trasa je dlouhá 8,5 km a začíná u horní stanice lanovky Skalka. Příjemná trasa vede ještědským hřebenem a zpevněnými lesními cestami. Zavede vás přes turistickou Chatu Pláně kolem Nového pralesu až k samotné chatě U Šámalů, kde se můžete občerstvit při krásném pohledu na jih Ještědu a krajinu Ralska. Cestou zpět kolem studánky Nad Hlubokou dojdete k přírodní památce Panský lom, odkud vás čeká závěrečný úsek zpět k dolní stanici lanovky Skalka.

Celá trasa je k nahlédnutí na tomto odkaze (mapy.cz), případně ke stažení (GPX)

 

Trasa č.2 - "Na vrchol ještědu"

Cyklovýlet z centra Liberce až na vrchol Ještědu a zpět, který nadchne především náročné cyklisty na silničních kolech, vás odmění nezapomenutelnými výhledy do kraje.

Začněte v Horním Hanychově v Apres Ski baru u lanovky Nová Skalka, kde se můžete občerstvit a naplánovat cestu. Kde zároveň pohodlně zaparkujete na bezpečném parkovišti. Odtud se vydáte do centra Liberce a po cyklostezce č. 14A do Machnína, kterým projedeme a napojíme se na cyklostezku č. 21 (zpočátku 21A). Ta nás přivede do Kryštofova Údolí. 

 

Trasa č.3 "Kryštofovo Údolí"

Kryštofovo Údolí je malebná vesnička, ve které se nachází známý orloj, čůrající voříšek, Muzeum betlémů, ale také krásný zachovaný kostel sv. Kryštofa. Najdete zde také spoustu možností k občerstvení. 

Záleží na vás, jestli dáte přednost prvorepublikové kavárně nebo některé z místních oblíbených restaurací. Výjezd z Kryštofova Údolí do Křižanského sedla je opravdu výživný. Čeká na vás překonání 200 výškových metrů. Vrchařskou odměnou bude krásný výhled do kraje, který se vám otevře kousek pod sedlem v obci Křižany. 

 

Trasa č.4 "Křižany"

Pokud jste filmoví fandové, určitě byste neměli vynechat krátkou zastávku u místní vlakové stanice, která je oblíbenou filmovou lokací. Natáčely se zde scény např. pro Dobrodružství kriminalistiky, nebo pro první hraný seriál National Geographic – Genius – Albert Einstein. Po příjemném sjezdu s krásnými výhledy, se dostaneme na náves, kde odbočíme vlevo. Nenechte se zmást, protože ostatní cyklostezky pokračují vpravo. 

 

Trasa č. 5 "Cesta na Ještěd"

Čeká na vás vrchol dnešní vyjížďky – Ještěd. Z Křižan to bude ještě 200 výškových metrů, jejichž překonáním se dostaneme na Semerink. Zde se připojíme na poměrně rušnou silnici, která nás povede dál na Výpřež. 

Silnice nabízí velice dobrý povrch a krásné zatáčky, proto zde velice často potkáte motorkáře, které vrchol Ještědu láká stejně, jako nás. Z Výpřeže na Ještěd jsou to 3 km a cca 300 výškových metrů. 

Odměnou vám budou famózní výhledy do kraje a skvělý pocit, že jste pokořili nejvyšší vrchol v okolí Liberce. 

 

Trasa č.6 "Zpět do centra Liberce"

Cesta zpět do města už bude příjemným svezením. Buďte ale obezřetní, protože především v letních měsících je i tento úsek velice vytížený. 

U kostela sv. Bonifáce, který se nachází v městské čtvrti Horní Hanychov se opět připojíme na cyklostezku č. 14, která nás přivede zpět na parkoviště Ski areálu Ještěd.

 

Trasa č.7 "Po Ještědském hřebeni"

Cyklovýlet z centra Liberce až na vrchol Ještědu a zpět, který vás odmění nezapomenutelnými výhledy do kraje. Výlet je určen cyklistům na horských kolech všech výkonnostních kategorií díky možnosti překonání největšího kopce na trase sedačkovou lanovkou Nová Skalka

Popis trasy: nádraží ČD Liberec → ul. Nádraží, ul. Husitská, ul. Volgogradská → cyklotrasa č. 14 → tramvajová zastávka Hanychov, kostel → Horní Hanychov * → rozc. Nad Hlubokou → žlutá tur. značka → Hraběcí cesta → Pláně pod Ještědem → cyklotrasa č. 3007 → Skalka → Ještědka (Ještěd) → Tetřeví sedlo (Výpřež) → cyklotrasa č. 3007 → Křižanské sedlo → cyklotrasa č. 21 → Kryštofovo Údolí → transbordér pod Hamrštejnem → cyklotrasa č. 20 → Liberec

Zajímavosti: vlakové nádraží v Liberci (filmová lokace) – Ještěd – vlakové nádraží v Křižanech (filmová lokace) – Kryštofovo Údolí (orloj, čůrající voříšek, Muzeum betlémů)

* Pozn.: Z Horního Hanychova lze za poplatek využít sedačkovou lanovku a vyvézt se na horní stanici lanovky Ještěd Skalka, tím se trasa zkrátí na 31 km, převýšení ↑421 m, ↓767 m.

Nejvýhodnější jízdenky koupíte přes www.gopass.travel

Více info