Turistické trasy

Inspirujte se našimi tipy na výlet a zajímavými místy. Užijte si krásnou krajinu, historické budovy nebo výhledy z ještědského hřebene.


Trasa č. 4 - "Ještědská hřebenovka"

Ještědská hřebenovka nás provede po hřebeni z Hodkovic nad Mohelkou až na Ještěd

Průběh trasy: Hodkovice – Záskalí – Javorník – Rašovka, rozhledna – U Šámalů – Pláně pod Ještědem – Ještěd – kousek zpět na lanovku Nová Skalka – dolů na tramvaj a pak až centra Liberce

Poměrně náročný výlet se značným převýšením zahájíme na hodkovickém nádraží ČD. Červeně značená cesta vede zpočátku údolím Mohelky, avšak brzy začne stoupat do obce Záskalí. Někdejší „pražskou“ silnici překročíme v jejím nejvyšším bodu a pokračujeme dál na vrchol Javorníku. Do požáru v roce 1974 tady stála oblíbená výletní restaurace Obří sud. V současnosti se zde staví jeho napodobenina.

Z Javorníku nás nyní budou až na Ještěd provázet modré značky. Po projití lesem se před námi otevřou výhledy na Ještědský hřeben a Libereckou kotlinu s Jizerskými horami. k Javornické kapli z roku 1842.

V obci Rašovka, v místě, kde prochází přes Ještědský hřeben silnice spojující Liberecko a Podještědí, stojí za návštěvu rozhledna V Trnčí. Společně s restaurací byla slavnostně otevřena v roce 2006. Další úsek cesty tvoří Rašovský a Hlubocký hřeben. Po první části dojdeme nejprve k restauraci U Šámalů a poté k chatě KČT Pláně pod Ještědem. Vpravo při cestě si můžeme všimnout Památníku tábora lidu, který připomíná velkou česko-německou demonstraci z roku 1870. Od chaty pak cesta stoupá kolem lanovky Nová Skalka, kterou ten kdo je již v tuto chvíli unaven může pohodlně využít k cestě dolů na tramvaj.  Kdo chce jít dál po chvíli mine Černý vrch a kolem pohostinství Ještědka dojde po silnici až na vrchol Ještědu. Odměnou za podstoupenou námahu vám budou pěkné výhledy na mnoha místech této trasy.

Pro návrat doporučujeme vrátit se na lanovku Nová Skalka a cestou dolu si užít jedinečný pohled na Liberec a jeho okolí včetně výhledu na Bedřichov a Krkonoše.

Trasa č. 1 - "U Šámalů"

Tato oblíbená trasa je dlouhá 8,5 km a standardně trvá přibližně 3 hodiny. Příjemná procházka vede ještědským hřebenem a zpevněnými lesními cestami. Zavede vás přes turistickou Chatu Pláně kolem Nového pralesu až k samotné chatě U Šámalů, kde se můžete občerstvit při krásném pohledu na jih Ještědu a krajinu Ralska. Cestou zpět kolem studánky Nad Hlubokou dojdete k přírodní památce Panský lom, odkud vás čeká závěrečný úsek zpět k dolní stanici lanovky Skalka.

Celá trasa je k nahlédnutí na tomto odkaze (mapy.cz)

TIP: Vyzkoušejte tuto trasu na terénních koloběžkách Kickbike FAT-MAX.

 


Trasa č. 2 - "Ještěd a Vířivé kameny"

Tato doporučená trasa je dlouhá 6,6 km a standardně trvá necelých 2,5 hodiny. Během hezké procházky poznáte samotnou ikonu Libereckého kraje - vysílač na Ještědu, odkud si vychutnáte ty nejhezčí výhledy do okolní krajiny. Trasa vás dále dovede k Vířivým kamenům - největším skalním útvarům na severní straně Ještědu a přes naučnou stezku "Padáky" zavítáte do skokanského areálu, kde se v roce 2009 konalo Mistrovství světa. Odtud kolem dolní stanice kabinové lanovky na Ještěd projdete Beranovou cestou zpět k P1 centrálnímu parkovišti a dolní Skalce.

Celá trasa je k nahládnutí na tomto odkaze (mapy.cz) 


Trasa č. 3 - "Ke skokanským můstkům"

Máte rádi adrenalin? Chcete si podívat na něco co není hned tak ze silnice vidět? Pak máme pro vás ten správný tip. Nasedněte na lanovku Nová Skalka a pak pohodlně nenáročnou procházkou můžete dojít k našim skokanským můstkům odkud je to sice do kopce, ale už jen kousek k ještědské dominantě vysílače.

Skokanské můstky pod Ještědem vznikly v druhé polovině 70. letech. V současné době jsou v provozu můstky velký (K120) a malý (K90). Celý areál byl zrekonstruován do dnešní podoby před pořádáním Mistrovství světa v klasických disciplínách v roce 2009.

Vydejte se na místo, které běžný návštěvník neuvidí a zažijte pohledem skokanů výhled nejen na skokanský areál, ale i do okolí.


Letní provoz lanovky ORLEN line Skalka pokračuje o víkendu 27. - 28. 4. 2024. Sledujte aktuální informace zde na webu, těšíme se na vás.

Více info